Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vinařské setkání s kouzlem údolí řeky Douro a portugalskými víny

30. 11. 2016

Při tomto setkání jsem se rozhodla představit krásná a trochu neznámá portugalská vína. A to rovnou z největšího a nejstaršího vinařství v zemi - Real Companhia Velha.

 

Vína velmi příjemně překvapila, zaujala a tak jsem byla "nucena" uspořádat ještě jednu ochutnávku (20.9. + 30.11.16). Ač jsme nechutnali známé odrůdy, ale původní portugalské, zájem o vína byl velký, včetně nákupu.

Vinařství v letošním roce oslavilo 260 let své existence a jeho majitel, sympatický chlapík - Pedro Silva Reis, toto výročí oslavil i v Praze s věrnými klienty.

 

Na čem jsme si tedy pochutnali?

 

Uvítací bublinky jsem ovšem vybrala v JAR a odezva byla velmi pozitivní :-).

 

JAR - vinařství Graham Beck, Brut Rosé non-vintage

(velmi jemné, lahodné, tóny třešní a malin, lehká mineralita, nádech ústřičných mušlí, příjemná kyselinka). Bublinky měly opravdu velký úspěch, a proto jsem se rozhodla je na svých setkáních podávat častěji. Pívával je Nelson Mandela, Barack Obama jimi slavil své prezidentské vítězství, miluje je Bono.

Portugalsko jsme začali objevovat nejdříve skrze bílá vína, která mile překvapila.

 

Quinta de Cidro, Sauvignon Blanc

(světle nazlátlá barva, aroma typické pro odrůdu SB, bílé květy, příjemné citrusy, plnější struktura, chuť bílých broskví, passion, příjemná kyselinka, osvěžující vínko)

 

Carvalhas Branco /odrůdy Viosinho/Gouveio)

(tmavší slámová barva, svou máslovostí a nádechem toustu či oříšků velmi připomíná jemné Chardonnay zrající v sudu, příjemný odraz dubu, vanilka, plné charakterní víno)

 

Quinta das Carvalhas Tinto/ odrůdy Touriga Nacional/Tinta Roriz/Touriga Franca

(tmavě rubínová barvy, aroma květů, fialky, v chuti třešně, zralé švestky, nádech lékořice, pepře a dubu, příjemné víno pro každodenní konzumaci, velmi lahodné)

 

Quinta dos Aciprestes Tinto Reserva DOP/ odrůdy Touriga Nacional/Touriga Franca

(tmavě rubínová barva, aroma tepla, dubu, koření a čajových lístků, v chuti koření, 90% čokoláda, ovoce, skořice, krásné taniny)

 

Quinta das Carvalhas Touriga Nacional

(barva inkoustová, vůně i chuť zralosti, koření, černého ovoce, vůně zeminy a sušených ostružin, lahodný konec s tóny čokolády; odrůda TN patří mezi královské odrůdy země, je přirovnávána k francouzskému Cabernetu Sauvignon)

 

Evel Reserva / odrůdy Touriga Nacional/Touriga Franca

(víno intenzivní rubínové barvy, aroma rybízu, třešní, dubu, lehké herbální tóny, tělnaté víno s vyrovnanými taniny, vůní dřeva, vanilky, velmi komplexní)

 

Carvalhas Tinto

(tmavě inkoustová barva, aroma čerstvého ovoce, koření, likér, v chuti nádech dubu, čokolády, plné víny s jemnými a vyrovnanými taniny, dlouhý závěr; víno je vlajkovou lodí vinařství resp. vinic Carvalhas, je baleno v dřevěném boxu)

 

Carvalhas Tinta Francisca

(tmavá rubínová barva, nasládlé aroma, černé ovoce, zemina, koření, v chuti velmi podobné, středně plné, elegantní s tóny višní a švestek)

Obě ochutnávky jsme pak zakončili sladkou tečnou v podobě portského ze stejného vinařství.

 

Port Quinta das Carvalhas Reserva Tawy/ odrůdy Touriga Nacional/Touriga Franca/Tinta Roriz

(světlejší rubínová barva, sametové aroma s charakteristickými tóny rozinek, karamelu a koření, v chuti velmi podobné, tóny fíků)

 

V přehledu jsem uvedla vína z obou ochutnávek, na každé pak bylo vždy 8 vín, uvítací bublinky a portské, a nesmím opomenout zmínit opravdu lahodné menu!

 

Zvěst o lahodnosti portugalských vín se docela rychle začala šířit, takže jsem absolvovala i několik menších soukromých ochutnávek a opět s velkým úspěchem.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář