Jdi na obsah Jdi na menu
 


Víno a umění vinařské - Sauvignon Blanc/Pinot noir

24. 5. 2016

Příjemná atmosféra, vstřícní lidé a úžasná kuchyně nás stále láká a tak již tradičně se Vinařské setkání milovníků vína uskutečnilo v podzemním sále Vincent v hotelu Rott.

 

Tentokrát jsem se zaměřila na jedno velmi krásné umění - umění vinařské. je neuvěřitelné, že existují lidé, kteří  bobule rostliny vinné révy dokáží přetvořit v tak lahodný mok, jakým je víno. A každý jinak. Výsledkem pak mohou být naprosto odlišně vonící či chutnající vína, ač vyrobena ze stejné odrůdy. Jejich fantazie v kombinaci s rozdílností klimatických podmínek, půdy či geografické polohy vinohradu nám dává možnost pochutnat si na příjemně lahodných mocích.

Pro zpestření jsem promítala i různé zajímavosti týkající se jednotlivých odrůd či míst jejich původu.

 

Sauvignon Blanc napříč světem

Hosté měli možnost ochutnat tato svěží vínka:

 

Chile - vinařství Veramonte, Reserva Sauvignon Blanc

(víno světle slámové barvy s lehkým bylinkovým aroma ve spojení s citrusovými a mandarinkovými tóny v chuti, krásně vybalancovaná kyselinka, jemné delikátní víno ze známého chilského vinařského regionu Casablanca Valley)

 

Nový Zéland - vinařství Saint Clair, Bishop´s Leap, Sauvignon Blanc

(světlá citrusová barva, aroma i chuť velmi typická pro SB z NZ, i když trochu jemnější, tóny grepů, citrusů a angreštu, velmi povedené vínko určené pro každodenní konzumaci - tento SB mi nikdy nesmí chybět v zásobách)

 

JAR - vinařství La Motte, Pierneef Sauvignon Blanc

(slámová barva, lahodné víno s intenzivními tóny limetky, nádech melounu a zelených jablek či typických jihoafrických keřů "fynbos", osvěžující, šťavnaté, chuť fíků, citrusů, tóny zeleného pepře, moc povedené vínko)

 

Francie - vinařství Laporte, Sancerre, Le Rochoy Sauvignon Blanc

(majitele vinařství, Henri Bourgeois, si nemůže stěžovat na přízeň milovníků vína, jeho produkty většinou dosahují při hodnoceních na 90b; vínko jiskřivé světležluté barvy, výrazné, až ostré, šťavnaté, vůně čerstvě posekané trávy, výrazná mineralita, tóny zeleného jablka, delikátní kyselinka)

 

Jednoznačně ovšem mezi hosty vyhrál novozélandský SB! Vína z této odrůdy jsou oproti francouzským aromatičtější, výraznější s vyšší kyselinkou.

 

 

Pinot Noir napříč světadíly

Velmi příjemným zjištěním bylo, že někteří se přiznali, že PN nemají vůbec rádi, ale přesto si některé PN objednali!

 

Nový Zéland - vinařství Saint Clair, Bishop´s Leap Pinot Noir

(netypicky tmavě červená barva, aroma černých třešní, červeného rybízu, v chuti ostružiny, lehký nádech švestek, příjemné, jemné taniny)

 

Chile - vinařství Veramonte, Ritual Pinot Noir

(rubínová barva s fialovými odlesky, nenápadné ovocné aroma, černé třešně, maliny, v chuti borůvky, švestky, hedvábné taniny,  tělnatější než bývá zvykem u evropských pinotů)

 

JAR - vinařství Longridge , CUvée Rica Pinot Noir

(světlejší typická červeň, ve vůni i chuti elegantní, lehké, zralé červené ovoce, jahody, jemné tóny koření, lehce zakouřené; Rica v afrikánštině znamená "malý kousek země", ovšem tady Rica představuje jméno matky vinařského mistra)

 

USA-Kalifornie - vinařství Hess, Select Pinot Noir

(tmavě rubínová barva, lehce zakouřené, nasládlé, tóny bílého pepře, třešní, v chuti granátové jablko, jemná vanilka, krásné taniny)

U pinotů  zaujalo první místo právě toto poslední vínko!

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář