Jdi na obsah Jdi na menu
 


Víno a film

Existuje řada filmů, v kterých se setkáváme s vínem, vlastně se objevuje téměř v každém, ale filmů o vínu jako takovém, není zrovna moc - namátkou české Bobule 1 a 2, úspěšná americká Bokovka, Dobrý ročník či Víno roku.

Já jsem se rozhodla při první degustaci (ze čtyř dílné série) hostům nabídnou trochu jiné spojení. Lidé spojení s filmem a zároveň s vínem? Kolik jich znáte? Chutnali jste někdy jejich vína?

Vybrala jsem si čtyři osobnosti (od každého 2 vína), které dle mého názoru jsou naprosto odlišné (alespoň na mne tak působí) a zrovna tak jejich víno. Docela snadno se mi vína přiřazovala k té či oné postavě, odráží se v nich jejich nátura, charakter.

Gerard Depardieu

velmi populární francouzská filmová osobnost, bezesporu neobyčejný herecký talent - připomenu filmy "Kopyto", "Uprchlíci", "Zelená karta", "Cyrano z Bergeracu", "Dobytí ráje", Asterix a Obelix", "Rasputin", a tak bych mohla pokračovat.

V civilním životě na mne tento pán působí trochu rozpolceně, kontroverzně, řekla bych až výstředně, a jeho vína? Jsou výstřední, nespoutaná, zrovna tak jako jejich majitel. Jsou nezvyklá, člověk úplně přesně neví, co si o jejich chuti má myslet, hledá a někdy vůbec nemusí najít tu správnou chuť. S těmito víny má já osobně trochu problém. A nejen já, při prezentaci tato vína skončila na posledním místě. Vinařství slavného herce "Châteu deTigne" se nachází v centru oblasti Anjou na Loire. Sklepy i se zámeckou usedlostí zakoupit herec v r. 1989 a od té doby jsou vinice neustále rozšiřovány, až na současných 120ha. Na usedlosti se herec snaží o zachování co nejvyššího podílu ručních prací, tradičních postupů a technologií. Stejně jako jeho kolega, Pierre Richard, ani Depardieu nevyrábí víno vlastnoručně, ba naopak, na jeho procesu se podílí minimálně, jeho hlavní doménou je víno ochutnávatwink!

Château de Tigné, Pinot Noir 2011 (12% alc.) - suché víno rubínové barvy, na odrůdu Pinot Noir dosti tmavé; i přes svěží ovocné aroma a chuť čerstvých jahod a švestek je víno docela nevyvážené s více znatelnými taniny, typickými pro oblast Anjou, ale i pro mladé víno.

Vieilles Vignes, 2009 (12,5% alc.; cuvée Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon) - název znamená "staré keře", v tomto případě 40 - 45 let; víno je tmavě rubínové barvy s intenzivním aroma tmavých lesních plodů a listů ostružin, velmi dobře lze poznat převažující odrůdu Cabernet Franc; v chuti se opět výrazně přihlásí tóny Cabernetu Franc s typickými ostrými taniny; závěr je nezvykle dlouhý, právě vzhledem k taninům, které jsou sice výrazné, ale ne trpké.

Pierre Richard

Další výrazná francouzská osobnost, neodolatelný "velký blondýn". Potrhlý chlápek z filmů "Roztržitý", Velký blondýn s černou botou", "Hořčice mi stoupá do nosu", "Šachová partie", "Rána deštníkem", atd.  Herec ani jeho rodina neměli nikdy nic společného s vínem. Prostě se jednoho dne rozhodl koupit panství Chateau bel Evéque na poloostrově Sv. Martina v oblasti Languedocu, zrenovovat nejen dům, ale i přilehlé vinice. To sepsal rok 1986. Hned první sklizeň dosáhla uznání, jeho vína od té doby získávají různá ocenění jak doma, tak i v zahraničí. Produkce vinařství nepřesáhne 80.000 lahví, sklizeň probíhá výhradně ručně a zajímavostí je, že na usedlosti se vyrábí i sudy!

Richard se na výrobě vína přímo nepodílí, ale rozhodně není jen pasivním majitelem. Stojí každému "za zády", v tom dobrém slova smyslu. Jeho vína, převážně červená, jsou odrazem jeho osobnosti, alespoň z mého pohledu - jsou to vína lahodná, ne nijak složitá, řekla bych přátelská až roztomilá, přesně jako jejich majitelwink!

Le Demon de l´Evoque Rosé, 2013  (13% alc., cuvée Grenache, Carignan, Cinsaut) - vínko tmavší růžovo-lososové barvy, už při prvním přivonění je příjemné, není tu zřetelná sladkost, ale krásně nás obklopí intenzivní aroma malin a jahod; v chuti se objevuje červené letní ovoce s karamelovými tóny; víno je třeba velmi dobře vychladit a pak si je vychutnat třeba při letních večerech u vody, je krásně osvěžující.

Le Demon Tradition, 2011 (12,5% alc., cuvée - Syrah, Carignan, Mourvédre, Grenache) - víno temně rudé barvy s intenzivním aroma tmavého lesního ovoce a s plnou ovocnou chutí v kombinaci s višněmi v čokoládě; víno už má plnější strukturu, můžeme pociťovat lehce kořeněnou dochuť.

Z Francie se přeneseme jižněji, do slunného Španělska, ovšem na jeho sever, do oblasti Ribera del Duero. Tady v r. 2009 zakoupil polovinu vinařství Anta Natura (zal. 1999) americký herec se španělskými kořeny, Antonio Banderas - a vinařství změnilo svůj název na Anta Banderas.

O herci je známo, že miluje historii spojenou s kulturou vína, ale na výrobě se podílí ještě méně, než jeho dva francouzští kolegové. Ve firmě působí pouze v oblasti marketingu - každou svou cestu spojuje s vínem anebo s parfémy, v kterých podniká už několik let.

Tento herec má na svém kontě řadu zajímavých filmů - namátkou "Philadelphia", "Desperado", "Evita", "Zoro - tajemná tvář", "Frida", Tenkrát v Mexiku", "Kůže, kterou nosím", atd..... Antonio Banderas svou vizáží zaujme asi více dámy, ale oprostím-li se od škatulky "krasavec", asi se mnou budete souhlasit, že působí docela tajemně, záhadně, ale zároveň jaksi charakterně. A takto na mne působí i jeho vína.

a4 Tempranillo, 2011 (14% alc) - víno nezvyklého pojmenování "a4" vzniklo pod vlivem numerologie - číslo 4 reprezentuje harmonii, vyváženost. A troufám si říci, že se vinaři nespletli. Krásná tmavě rubínová barva je doprovázena intenzivním ovocným aroma - velmi výrazně se projevuje ovocný kompot v harmonii s celou škálou červeného ovoce (jahody, maliny, červený rybíz), ale i modrým (borůvky, ostružiny, černý rybíz, švestky). V chuti se tyto vůně ještě více zvýrazní, jsou doprovázené lehkým dotykem amerického i francouzského dubu. Já toto víno vidím jako příjemně vybalancované, komplexní, pro příjemné večerní chvíle s partnerem.

a10, 2010 (14% alc., cuvée - Tempranillo, Cabernet Sauvignon, Merlot) - a opět číslice v názvu, tentokrát číslo 10 představuje v numerologii dokonalost. A k ní tohle nádherné víno nemá daleko. Je vlajkovou lodí vinařství, harmonické s příjemnou vůní kvalitní hořké čokolády v kombinaci s tmavým ovocem a příjemným tónem lehce opáleného dřeva. V chuti jsou patrné ovocné tóny přecházející v chuť perníku. Je to nádherné, trochu složité, ale elegantní víno. Myslím, že nikoho nenechá v klidu, budete ho chtít neustále zkoumat.

A konečně se dostávám k poslednímu slavnému jménu.

Francis Ford Coppola

K tomuto jménu lze přiřadit hned několik profesí - režisér, producent, scénárista - a hned si vybavíte filmy jako např. "Kmotr" (3 díly), "Apokalypsa", "Divotvorný hrnec", "Cotton club", "Tucker: člověk a jeho sen", "Vyvolávač deště", apod. Ale spojíte si tohoto amerického filmaře s profesí vinařskou?

Ale to byste rozhodně měli, tento pán je vinař tělem i duší, své víno opravdu vyrábí, a to od samého počátku, kdy úplnou náhodou v r. 1975, při hledání víkendového domku v Napa Valley, zakoupil proslulé, ale upadající vinařství Inglenook, včetně residence zakladatele, Gustava Niebauma. Ihned se celá rodina pustila s vervou do rekonstrukce a obnovování vinohradů. Při první sklizni, o dva roky později vzešla vlajková loď vinařství, víno Rubicon, červené, ve stylu Bordeaux. Vinařská profese Coppolu naprosto uchvátila a rozhodl se vyrábět pouze velmi kvalitní vína.

Režisér dnes vlastní původně zakoupené vinařství, jenž je známo pod názvem Rubicon Estate, kde vyrábí limitované edice vysoce kvalitních vín, již zmíněý Rubicon, jehož mladý ročník se prodává za cca 2.500 Kč. Veškerá ostatní produkce je umístěna ve vinařství nesoucí jméno FFC u městečka Geyserville v Sonoma Valley. Tady vytvořil místo pro setkávání rodin, přátel, zábavu a pohodu při vychutnávání si krásných a lahodných vín.

Red Label Zinfandel, 2012 (13,8% alc.) - jedno odrůdové víno tmavě rudé barvy s nafialovělými odlesky, opravdu typickými pro Zinfandel; ve vůni se mísí jahodový džem, ostružiny, já bych tam viděla i lehce opálený dub s tóny vanilky; v chuti osloví maliny, švestky, hřebíček s tóny pepře, ale také lahodný créme brulée. Jde o víno nevtíravě aromatické, ovocné, kořenité, plné s jemnější a krásně vybalancovanými taniny.

Black Label Claret, 2012 (13,5% alc., cuvée - Cabernet Sauvignon, Petit Verdot, Malbec, Merlot, Cabernet Franc) - okouzlí vás už samotná nádherně tmavá purpurová barva, při prvním přivonění mě napadá jediné slovo - harmonie; druhé by bylo - komplexní. Vzápětí se objeví aroma černých třešní, zralých borůvek, švestek s trochou vanilky; podle chuti bych nazvala víno velmi elegantním, zvýrazní se chuť švestek, nově přibydou ostružiny a černý rybíz, náznak espressa; všechny tyto chuti nám příjemně obalí patro a po jeho polknutí zůstane lahodný hedvábný pocit; v dochuti se může objevit náznak koření či tóny černého čaje v kombinaci s lehkou hořkostí taninů.

Možná si kladete otázku, co to vlastně je "Claret"? Odrůda, region? Vysvětlení je vlastně velmi jednoduché. Jde o britský termín, který se postaletí všeobecně používá pro označení lehkého červeného vína pocházejícího z Bordeaux či vyrobeného v Bordeaux stylu na bázi Cabernetu Sauvignon. U nás se tento termín používá pro bílé či lehce narůžovělé víno vyrobené z modrých odrůd. Francouzi toto slovo sami používají pro víno, které je růžové, velmi lehké a ovocné.

Všechna tato vínka jsem zakoupila od laskavého milovníka vín, pana Haška - budete-li mít chuť zkuste to také: www.luxusni-vina.eu

Vínka od F. F. Coppoly je možno zakoupit zase u příjemné dámy, Majky Takáčové, na www.wine4you.cz

A NEBO PŘÍMO U MĚ wink

 

Náhledy fotografií ze složky Víno a film

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář