Jdi na obsah Jdi na menu
 


Víno a hudba

2. 12. 2015

Tak jako obdivujeme nádherné skladby hudebních mistrů, můžeme obdivovat i výsledky práce mistrů vinařských. Co řekne laikovi několik rozházených kuliček na notové osnově? Co mu řekne několik různě zbarvených kuliček tvořících hrozen? Záleží na jeho fantazii, ale každopádně musí přijít mistr a pustit se do práce.

Pro mé třetí vinařské setkání jsem si vybrala krásnou hudbu, ke které jsem se snažila přiřadit víno tak, aby se sluchové i chuťové vjemy krásně propojily.

Měla jsem to štěstí, že jsem pozvaným hostům mohla umožnit zaposlouchat se do tónů živé muziky! Jeden z našich nejlepších pianistů, se kterým jsem mohla už několikrát spolupracovat, Karel Košárek (www.karelkosarek.com ), byl tak laskav a uvolil se předvést své mistrovské umění.

Příprava na ochutnávku byla velmi zajímavá, Karel mi poslal názvy skladeb, které by chtěl zahrát a já jsem si je několikrát poslechla a zkusila k nim přiřadit vína. Nejprve jsem pracovala „teoreticky“, pak jsem si několik vín postavila k počítači a znovu přehrávala všechny skladby a k tomu ochutnávala vínka! Ale musím říct, že jsem se od teoretického výběru moc nelišila.

Vzhledem k tomu, že nejsem znalcem hudby, musela jsem vybírat vína na hudbu, tak jak jsem to dělala při koncertech v Klementinu. Slyším hudbu a vybavím si chuť vína. Obráceně mi to zatím moc nejde.

A jak to dopadlo?

Troufnu si říci, že hosté se dobře bavili, jednotlivé „stoly“ se pouštěly do soutěžních diskuzí, proč jim chutná tohle a ne tohle víno, jak se jim s tím či oním vínem poslouchá hudba apod. Z mého pohledu to byla vážně zábava.

A takhle to vypadlo v reálu:

Na přivítanou jsem podávala oblíbené jihoafrické bublinky Clos Malverne, Sauvignon Blanc, Brut,  a vzápětí salonkem zněla úžasná melodie Geroga Gershwina Rapsodie v modrém. v tuto chvíli ještě nešlo o žádné snoubení, ale o možnost vychutnat si mistrovství Karla Košárka.

I got rythm (Geroge Gershwin) + Raddeck Riesling, Německo

Toto víno ve mně navozuje pohodovou, klidnou, ale veselou atmosféru, cítím tu určitou laskavost a radost ze života. Hudba mi připadá stejně krásná a vyvážená jako chuť bílého německého Rieslingu, člověk se může se skleničkou vína při poslechu krásně zasnít a nerušeně si vychutnávat obojí. Jemné, ale výrazné tóny klavíru, zrovna takové jako jemné, ale výrazné tóny zralého grapefruitu a citrusů v kombinaci se zralými broskvemi, obojí je příjemně svěží ale přitom mě neruší žádné netušené tóny či ve vínu trčící kyselinka, ta naopak víno činí šťavnatějším, oboje potěší.

 

Bugatti step (Jaroslav Ježek) + Domane Wachau, Grüner Veltliner, Federspiel Terrassen, Rakousko

U této živé skladby jsem si pochutnala na velmi lahodném vínu jednoho z nejvýznamnějších vinařství Rakouska. Jejich víno je už roky kritiky hodnoceno velmi vysoko.

Stejně jako hudba je velmi svěží, u obou se objevuje spousta zajímavých tónů, ani jedno není fádní, nudné. V hudbě se rychle, ale příjemně střídají tóny, ve víně zase tóny ovoce (angrešt) s lahodnou mineralitou. Obé je výrazné, hudba je o něco živější, a aby toho zase nebylo moc, je třeba mysl trochu zklidnit právě takovým vínkem, které není úplně komplexní, téměř bez barvy, ale s hezkou kyselinku a mineralitou.

 

Tocata (Fridrich Gulda) + Villa Maria, Sauvignon Blanc, Nový Zéland

Vinařství Villa Maria je už po 13. oceněno jako nejlepší vinařství NZ a jejich SB má opravdu stabilní úroveň. Krásné křupavé, skotačivé, neposedné vínko plné čerstvosti a svěžesti.  Zrovna tak na mě působí Toccata – skotačivá, neposedná, plná různě se střídajících tónů, Obé na mne působí velmi živě, vesele. SB - aroma grapefruitu, zralého angreštu, trávy a citrusů, passion fruit.

 

Sleepless night (George Gershwin) + Piedra Negra, Pinot Gris, Argentina

Víno z vinařství vlastněné částí známé francouzské vinařské rodiny, bratry Lurtonovými. Bílou odrůdu PG známe spíše z Itálie; v Argentině je to vůbec první vyrobený Pinot Gris.

Obvykle by se na degustacích tímto vínem začínalo, já jsem ale zvolila obrácený gard zcela záměrně. Po svěžích živých vínech, kde se střídala spousta aromatických tónů, je třeba si trochu odpočinout, zklidnit chuťové buňky a také si poslechnout i klidnější muziku. Víno jsem si vybrala k této muzice, protože je stejně tajemné jako muzika sama, v první chvíli se vám zdá až polosladké, při druhém pochutnání už cítíte více kyselinek, je to taková kolísavá chuť, příjemná, pohodová, stejně jako muzika, chvíli vás ukolébává, pak zase povyskočí….

Velmi jemná světlá barva se světlými odlesky, aroma zralého ovoce, grapefruitu, ananasu, trochu mango, čistá chuť, nektarinky a papaya ,v konci intenzivní, komplexní. Hedvábná chuť s příjemným závěrem.

 

Šavlový tanec (A. I. Chačaturjan) + Villa Maria, Pinot Noir, Nový Zéland

Šavlový tanec na mě působí velmi neposedně,a proto jsem k němu přiřadila mladý PN, kterému ještě k dokonalosti chybí pár let. Je stejně neposedný, nevyrovnaný, ale příjemně pitelný, zrovna tak příjemně se poslouchá i výbušná muzika.

Aroma zralých třešní a bobulovitého ovoce, lehké koření, lahodné, nádech sud, hedvábná textura, delší konec

 

Let čmeláka (N  .R. Korsakov – S. Rachmaninov) + La Motte, Millenium, JAR (Merlot/CS/CF, Shiraz/Malbec/Petit Verdot)

  • Cuvée ve stylu BDX, s krásnou šťavnatou chutí ( třešně, moruše, lehce anýz, stopy tabáku a kouř) je jemné víno s taninová strukturou typickou pro vína vyrobená z těchto odrůd. Není úplně zakulacené, některé aromatické tóny mají tendenci se více či méně prosadit, snaží se vystoupit „z davu“, přesně tak jako se podle mne chovají tóny hudby. Bzukot čmeláka se může zdát jednotvárný, ale není tomu tak, občas se vynoří tóny výraznější. 

 

Skočná – České tance (Bedřich Smetana) + Castel del Monte, Trentangeli, Rosso DOP (Aglianico/CS/Shiraz)

Hudba je veselá, ale nijak nebouří, není to sinusoida po sobě jdoucích tónů, přesně jako toto červené - příjemné s mnoha tóny, které ale nijak nevyskakují, nevybočují, příjemně souzní a nádherně se doplňují různé aromatické i chuťové tóny – ovoce, borůvky ,minerality, trochu lehkého čmoudíku, lékořice

 

Tango (Bohuslav Martin + Piedra Negra, Malbec Reserva, Argentina

Do sklenic vám teď proudí plné tělnaté víno, lehce zakouřené, s příjemnými tóny koření, tmavého ovoce, třešní, s dobrou strukturou a vyrovnanými taniny

Tango, ať už klasické či pravé argentinské mě vždy přivede k ochutnání nějakého krásného vína z odrůdy Malbec. Tango je příjemně vtíravá muzika, stejně jako toto podmanivé víno, které v sobě odráží bujarý a prosluněný život Argentinců, který se ovšem v létě mění ve velmi pomalý a vláčný, ale stále plný života.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář