Jdi na obsah Jdi na menu
 


Víno a vinařská architektura

2. 4. 2016

Architektonické umění nás provází na každém kroku, je velmi rozmanité, zasahuje do všech oblastí našeho života. Rozhodla jsem se tedy na dalším vinařském setkání zabývat se jedním malým segmentem, a to architekturou vinařskou. Čistě pocitově jsem párovala stavby, jejich tvar či použitý materiál s víny - a tokhle to dopadlo:

Saint Clair Family Estate, SB, NZ Marlborough

K tomuto vínu jsem si vybrala dvě stavby, které na mne působí určitou rázností, ale zároveň lehkostí. K jeho průzračnosti, šťavnatosti a určité ostrosti v chuti s nádechem černého rybízu jsem si přiřadila 2 moderní stavby  – š1sb-baigorri-1.jpgpanělskou Bodegas Baigorri a chilskou Lapostolle Clos Apalta.

Světle slámová barva vína se zelenými odlesky mi připomíná sklo, něco odlehčeného, něco, co mi dává možnost o stavbě přemýšlet, proč má zrovna takovýto tvar, jak vznikla.

Stavba, zrovna tak, jako víno se zdá naprostá jasná ve svém tvaru či chuti, ale přitom je tu spousta možností, jak o ní přemýšlet, je stále co objevovat – a tak mi připadá i typická chuť novozélandského Sauvignonu.1sb-lapostolle-clos-apalta-2.jpg

Tento je charakteristický vůní listů černého rybízu, bílého rybízu, passion fruit, zralý grep a nesmí chybět tóny angreštu, vše je ovanuto lehkým květinkovým nádechem, což je skvěle doplněno příjemnou mineralitou. Také byste mohli pocítit jakousi lehkou mořskou slanost a při ní si vybavím lehký vánek, který se prohání okolo křehkých staveb.

Ideální pro okamžitou konzumaci, v nejlepší chuťové kondici bude i po další 2-3 roky. Ideální jako samostatné osvěžení nebo jako doplněk k čerstvým salátům a pokrmům s mořskými plody. Hodí se taktéž ke kozím sýrům, grilovaným rybám a drůbeži. Ale samozřejmě nejvíce k ústřicím.

Veramonte, Pinot Noir, Chile, 2015.

 Při pití tohoto vína se mi chce snít, je to víno laskavé, a souzní mi s jemnou2pn-vik-winery-1.jpg, až éterickou stavbou chilského vinařství Viňa Vik. Zrovna tak je jemný a lahodný pinot krásné rubínové barvy s aroma černých třešní, švestek, najdeme tu i lehký závan jahod posypaných oříšky.

Nenápadné intenzivnější ovocné aroma se hodí ke stavbě jihoafrického 2pn-dornier-w-2.jpgvinařství Dornier Estate připomínajícího plovou rybu, která už ale nepůsobí tak étericky, má naprosto pevné, viditelné základy, stejně jako Pinot, který je v tomto případě docela tělnatý, tedy oproti evropských Pinotům.2pn-ysios-1.jpg

Ale asi nejvíce jsem si víno vychutnala při pohledu a zkoumání stavby španělské Bodegy Ysios. Tahle stavba je dle mého názoru naprosto mimořádná a má vše jako náš pinot – jemná, elegantní, jakoby hedvábná, může v nás vyvolat spoustu různých pocitů. Pořád mě láká se na ni dívat, stejně tak si nalévat

Víno z jihoafrického vinařství La Motte Millennium (M/CS, CF, Sh, Mal, PV) 2013. Toto víno je vyrobeno ve stylu Bordeaux, tedy z typických odrůd tohoto regionu. A přesně k němu mi pasují klasické vinařské stavby, tedy zámky či chateau. Toto cuvée je protknuto lehkými zemitými tóny, nádech malin a moruší. Jeho pevná struktura připomíná pevnost staveb s různými věžičkami, které mi ve mně evokují výraznější taniny.

Víno je středně plné, šťavnaté s dlouhým minerálním koncem. Lahodné a komplexní. Hrozny pocházejí z několika oblastí, což mu dává statut unikátnosti. Díky Shirazu můžeme ucítit trochu anýz, objeví se tu skořice a díky zrání v sudech najdeme tóny karamelu.

Stavby jsou pevné, stejně jako víno je výborně strukturované - slavné vinařství Chateaux Margaux či Chateau Pichon, Ch. Montelena, známé z filmu Bottle shock.5bon-margaux-1.jpg

    5bon-pichon-1.jpg        5bon-montelena-3.jpg

Viňas de Luján de Cuyo, Bonarda, Argentina, 2013

Typická argentinská odrůda, kterou ve své slávě předstihl Malbec, víno tmavé barvy se znatelnými fialovými odlesky, plně aromatické, chce se předvést, zaujmout. Zrovna tak stavba španělského vinařství s dlouhým názvem – Bodegas Lopéz de Heredia Viňa Tondonia. Na první pohled jasná klasika, která je řekněme narušena moderním prvkem a tak najednou nevíme, na čem jsme, jsme překvapeni.4cs-hereida-5.jpg

Zrovna tak je to u tohoto vína – intenzivnější ve vůni, na první napití ovocně lahodné, je možno vystopovat tóny fíků a hrozinek, víno s jemnou kyselinkou, ale trochu vystrkuje růžky v podobě zřetelnějších taninů, které se snaží zahalit jakousi ovocnou marmeládovostí, která se nás snaží trochu oklamat a myslet si, že jde o plné víno, ale při bližším zkoumání zjistíte, že tělo je spíše jednoduché.

Tato odrůda se v dnešní době používá spíše jako přísada do cuvée

Glen Carlou, Cabernet Sauvignon (Paarl) 2013

Toto víno ve mně vyvolává pocit pohody, klidu, domova a takové jsou pro mě stavby mnoha vinařství nacházejících se v JAR.

Ze všech staveb vyzařuje určitá laskavost, jemnost, stejně jako z vína. Tato báječná odrůda je naprosto srozumitelná, na nic si nehraje, ve vůni či ch3lm-la-motte-2.jpguti vína není třeba nic složitě hledat, své krásy ukáže samo, stejně

3lm-meerlust-2.jpg

viařství  La Motte         

            vinařství Meerlust

 

tak jako stavby. Má krásnou, pevnou, ale zároveň elegantní strukturu a zřetelné, ovšem vybalancované taniny, které souzní s tóny černého ovoce, švestek, třešní, jemného černého rybízu, je možno vypozorovat i stopy tabáku. Závěr je velmi čistý, dobře čitelný a dlouhý. Víno je stejně hladké až sametové, stejně jako stavby.

 

Real Companhia Velha,Quintados Aciprestes Reserva, Portugalsko, 2013

U tohoto vína jsem udělala malou výjimku, předváděla jsem architekturu stavební, ale tu, kterou vytvořila sama příroda. Oblast Douro, kde vzniklo toto víno z ordůd Touriga Nacional a Touriga Franca, je naprosto mimořádná, unikátní, dokonce byla zapsána do seznamu světového dědictví Unesco (2001). Toto víno je pevně spjato se svým teroirem. Stejně jako nádherné terasy vinic je výrazné, plné, s vůní švestek, skořice a vanilky. V chuti pak plné, hutné a harmonické – tu harmonii lze vidět na všech vinicích. Od ovocných tónů se postupně dostaneme ke koření či čokoládě. Tříslovinka je příjemně vybalancována, dlouhý závěr – tak jako nekonečně dlouhý pohled na vinice, který musí každého uchvátit.

diapositivo19.jpg

 

Vintner´s blend Zinfandel, Ravenswood, USA (Zin/Petit Syrah, Syrah), 2012

Ojedinělá, u nás stále málo známá odrůda Zinfandel je hebká, šťavnatá, tělnatá. Ale zároveň velká neznámá. Musí se jí přijít na chuť. Víno je robustní, možná až trochu nafoukané, chce si vás získat, a tak do své vůni a chuti dalo vše možné. Zralé maliny, ostružiny, třešně, jistou pikantnost, trochu nastrouhané čokolády, je takové ztř7zin-riscal-1.jpgeštěné.

A to odpovídá stavbě, která je opravdu zvláštní, výstřední. Vinařství Marques de Riscal vás při prvním pohledu naprosto šokuje, ale postupně si na něj zvyknete a dokonce se vám začne i líbit a dlouho se vám bude vybavovat v paměti.

To je osud vín z odrůdy Zinfandel, zprvu si nebude jisti, zda vám vlastně chutná, ale brzy se k němu vrátíte, má velmi jemnou dochuť, je hedvábné, ale výrazné.

Trapiche, Broquel Malbec, 2013

Vína z odrůdy Malbec vás chtějí omráčit, uchvátit. A to se daří i stavbám, které uvidíte.

8mal-catena-3.jpgCatena Zapata, světoznámé vinařství z argentinské Mendozy se světu představuje ve stylu mayské architektury, ve stylu pyramid. Lehce bombastické, ale působivé. Zrovna tak i další stavby.

Víno má příjemnou fialovo červenou barvu s rubínovými odstíny, zpočátku lze ve vůni rozpoznat lehčí animální tóny, které velmi rychle přejdou do aroma ovoce –  grilované švestky, ostružiny, těžších květinových tónů,  ucítíme zemité minerální látky s lehkým nádechem kouře, vystopujeme lékořici a červený pepř. Je to mohutné, ale elegantní víno s jistou pikantností a kávovými tóny v dochuti.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář