Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klementinum 24. 11. 2015 - prolog festivalu Dny Bohuslava Martinů

2. 12. 2015

Už jste někdy slyšeli o nástroji „theremin“? jeho popis je velmi zajímavý – jediný nástroj, na který hrajete a přitom se jej nedotýkáte!

Karel Košárek se rozhodl uspořádat nádherný koncert, opět v Zrcadlové kapli Klementina, který provázely tajemné tóny nástroje theremin. Kromě Karla Košárka své umění předvedla Carolina Eyck z Německa, právě na theremin, ale také úžasný hobojista Vilém Veverka a Kvarteto Martinů.

A já jsem tentokráte měla opravdu těžký úkol, hudba byla velmi náročná, tóny vycházející z thereminu  jsem slyšela úplně poprvé, ale přesto jsem si přípravu na snoubení vína a hudby užívala – jak jinak, sedíc u počítače, poslouchajíc muziku a chutnajíc různé druhy vína J.

A jak to dopadlo?

Hudba, která zazněla na koncertu, zvláště v jeho první části mi navozuje atmosféru příhodnou pro zamyšlení, zasnění se a přemítání o něčem opravdu krásném. Představuji si, jak sedím u plápolajícího ohně, v ruce sklenku červeného vína a sním.  A k tomu nabízím lahodný doušek jihoafrického Cabernetu Sauvignon (Glen Carlou); má stejné účinky jako hudba, je lehce rozvážný, vláčný, příjemně lahodný, žádné aromatické ani chuťové tóny nenarušují jeho strukturu, naopak vše tvoří jeden celek.  Příjemné aroma zralých švestek a třešní, doplněné jemnými tóny tabáku a dobře vyvážená kyselinka s jemnými taniny vytvářejí báječnou harmonickou chuť s dlouhým zakončením.

K více pulsujícím hudebním tónům, ale přesto stále rozvážným, nabízím víno o něco živější, které ukazuje více „emocí“, přesně jako některé předváděné skladby - velmi lahodné červené vyrobené z odrůdy Pinotage (PHANT, JAR). Překvapení při zaznění některých tónů, které občas vybočí, povyskočí si, aby se vzápětí zase zařadily zpět je naprosto typické i pro rozmanité aromatické tóny objevující se při pochutnávání si na ojedinělé jihoafrické odrůdě. Výrazné tmavé zabarvení vína, lehce dramatické pasáže skladeb a plápolající oheň, to je ta správná kombinace pro chvíle pohody. Při prvním doušku vína nás obklopí výraznější nasládlé tóny lesního ovoce s příchutí koření, jenž se ještě výrazněji projeví v chuti, někdy až do marmeládové podoby. Při další ochutnání budeme překvapeni dalšími novými chutěmi, ale stále velmi lahodnými. Chladný mořský vítr, žhavé jihoafrické klima a vyzrálé hrozny dodávají vínu ideální komplexní chuť.

 

K hudbě nepatří jen červené víno, bílé mi více souznělo s tóny hudby znějící ve druhé části koncertu. Větší živost skladeb linoucích se sálem ve mně navozuje veselejší náladu a chuť se trochu osvěžit. Předkládám tedy příjemně suché víno z německého Rheinhessenu, Grauburgunder (Raddeck)

Je v něm obsažena jistá hravost, laskavost až veselost. Mírné květinkové aroma přechází do tónů zralých hrušek, při hlubším zkoumání se objeví nasládlé tóny ananasu či zralé meruňky, ale stále mluvíme o suchém vínu. Jeho příjemná kyselinka v závěru potěší svěžestí.

 

A tady je program koncertu:

Benjamin Britten - Phantasy Quartet op. 2 pro hoboj a smyčce

Bohuslav Martinů - Fantasie, pro theremin, hoboj, smyčcový kvartet a klavír

Carolina Eyck - Elephant in Green

Christopher Tarnow - Canon for Theremin & LoopStation

Bohuslav Martinů - Klavírní kvintet č. 2

 

A ještě odkazy - na kritiku koncertu a na theremin:

http://www.casopisharmonie.cz/kritiky/magicky-theremin.html

https://www.youtube.com/user/carolinaeyckvideos

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář