Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klementinum II. - 17. 3. 2015

14. 3. 2015

Jako další z řady koncertů konané v Zrcadlové kapli Klementina zní podmanivá hudba vycházející ze strun The European Gutar Quartet, jehož členy jsou úžasní hudebníci - Zoran Dukic (Chorvatsko), Pavel Steidl (ČR), Thomas Fellow a Reentko Dirks (oba Německo).

Tito pánové dokáží ze svých nástrojů vyloudit tóny velmi jemné, laskavé, ale zároveň velice nabité energií a optimismem.

Pro tento večer jsem k hudbě Astora Piazzolliho navrhla stejné víno, které bylo možno ochutnat i při zahajovacím koncertu. Odrůda Malbec patří k Argentině zrovna tak, jako nádherně rytmické argentinské tango, bez kterého se žádný obyvatel Buenos Aires nedokáže obejít.

Kytarové ztvárnění Piazzolliho skladby "Verano Porteňo" (Léto v Buenos Aires) je velmi podmanivé, vláčné, pro mě, na základě zkušeností, přesně vyjadřující atmosféru horkého léta v Buenos, kdy vše volně plyne, lidé se plouží po ulicích, nikdo nikam nespěchá. V tom horku se to jinak zvládat nedá.

Vybrané víno karmínové barvy a sametové dochuti krásně souzní s příjemně plynoucími tóny "Verano Porteňo", ve vůni okouzlí tóny zralých švestek a malinového džemu. Chuťové pohárky naplní jahody, černé zralé třešně s jemným dotykem kávy a čokolády. Víno pochází ze světoznámého vinařského regionu Mendoza, kterému na vinohradech při zrání hroznů pomáhají tři místní větry - Polar, Zonda a Sudesta - tři větry, neboli ve španělštině "Trivento" wink!

 

Živé rytmické skladby, které vychází z kytary ve mně téměř vždy probudí taneční vášeň a s jistotou poředstavu okovaných tanečních bot, které jsem kdysi proháněla, castanětym červenou rozevlátou sukni a hlavně nádherný rytmický španělský tanec. Při takové muzice nedokáži v klidu sedět. A velmi podobné vášně ve mně vyvolává plné kulaté víno vyrobené ze španělské královské odrůdy, Temporanillo, která je pro Španěly tím, co pro Argentince Malbec.

Vybrala jsem víno rubínově červené barvy s nafialovělým okrajem, kdy se k odrůdě Tempranillo (název podle španělského slova "temprano" -  časné/ě, odrůda dozrává velmi brzo) přidala ještě odrůda Graciano, která vínu dodává barevnou hloubku a schopnost stárnout. Velmi příjemné a intenzivní aroma červeného, téměř přezrálého ovoce zůstává intenzivní v chuti a v závěru přechází do jemného dotyku vanilky. Víno je krásně kulaté, plné, ale stále svěží a živé, stejně jako kytarové tóny.

 

A v neposlední řadě jedno bílé, respektive pro vychutnání bychom s tímto vínem měli začít jako s prvním.

Weisser Burgunder Kabinet - Schloss Ortenberg (Německo) - lahodné víno vyrobené z bílé odrůdy Weissburgunder, neboli Pinot Blanc či Rulandské bílé, jsem vybrala jako poctu německým autorům a interpretům. Opravdu si to zaslouží. Hudba, kterou oba autoři vytvořili a prezentují je uchu velmi "lahodná", stejně jako víno vyrobené z typické německé odrůdy, jejíž obliba v Německu neustále stoupá.

Tímto vínem je třeba nastartovat chuťové pohárky ještě před ochutnáním vín červených. Zlatavě slámové zabarvení a výrazná svěžest s vůní zralých hrušek a vyzrálého ananasu vás dovedou k prvnímu doušku, kde se v chuti objeví stejné ovoce a příjemně překvapí živá kyselinka.

 

 

A ještě program a odkaz na recenzi v časopise Harmonie:

A. Piazzolla - Verano Porteňo

R. Dirks - Rafa

D. Bogdanovic - Introduction and Dance

D. Bogdanovic - Balkan Mineatures

A. Piazzolla - Concierto para Quinteto

http://www.casopisharmonie.cz/kritiky/zrcadlovou-kapli-rozzarily-kytarove-hvezdy.html

Fotografie v přidružené fotogalerii pořídila Martina Kritznerová.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

UŽ SE TĚŠÍME...

(Roman, 14. 3. 2015 15:34)

...a nemůžu se dočkat......již z toho popisu vín na mne dýchla hudba, která zazní na koncertě.... dokonalá symbióza :-)