Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klementinum III. - 14. 4. 2015

27. 4. 2015

Nádherné prostředí, příjemné dámy - Anna Fusek a Barbara Willi - jiskřivá barokní hudba. Třetí v řadě kouzelných koncertů s okouzlující hudbou, ke které jsem opět měla příležitost přiřadit vínkaTentokrát jsem se rozhodla pro čtyři odlišná vína, která spojují nádherné barvy, příjemné aroma a jiskřivé chutě. A navíc vína doplňovala či napomohla překlenovat to nezvyklé jarní počasí. Při troše sluníčka popíjíme bílé, při větším teple pak s radostí růžové, ale je-li přeci jen ještě trochu chladno, přijde nám vhod lahodné červené.  Takže pro jistotu jsem vybrala vínka všech barev, a vzhledem k autorům hudby, ale i interpretkám, nabízím pro doplnění hudebního prožitku víno německé i italské.

 

Německé suché víno Trilogie Cuvée rosé Raddeck báječně sraddeck-rose.jpgpojuje mé chuťové vjemy s příjemně vzrušujícími tóny lehké barokní hudby G. P. Telemanna. Tóny, které vycházejí z nástrojů obou dam, se velmi rychle, ale nenápadně ocitají v různých výškách, mění svou intenzitu, a neustále jste v očekávání, co vlastně přijde za chvilku. Zrovna takové mám pocity při ochutnávání nezvyklého růžového, netypického svými chutěmi, které se každou chvíli střídají. Nevtíravé aroma vám jasně nenaznačí chuť, která přijde vzápětí, ovocitost a svěžest malin či jahod najednou přejde v tajemnou sílu černého ovoce, které vínu dodává Pinot Noir. Odrůda St Laurent či Cabernet Sauvignon umocní nezvykle se měnící chuť příjemnými taniny. Tohle je opravdu povedené rosé, rozhodně žádní gumoví medvídciwink.

raddeck-graub.jpg

  Příjemně suché bílé víno z německého Rheinhessenu,   Grauburgunder Radeeck (Rulandské šedé) ve mně navozuje veselou atmosféru přicházejících teplých dnů, kdy mám chuť si poslechnout právě takovou muziku, která se line dnes sálem. Hravost, veselost, laskavost a radost ze života. Proč si tedy nepochutnat na jemném aroma připomínajícím první květinky přecházející do chuti zralých hrušek. Při hlubším zkoumání objevíme nasládlé tóny ananasu či zralé meruňky. Ovšem stále mluvíme o suchém vínu, které naše chuťové pohárky potěší příjemnou kyselinkou.

 

Pro zahřátí, ale i potěšení duše i těla jsem k uchvacující                          a duši raddeck-1l.jpgobjímající hudbě vybrala, a doma si při jejích tónech i vychutnala, rubínově červený Portugieser (Modrý Portugal), opět z německého vinařství Raddeck. Ale tentokrát jsem nechala stranou klasické suché červené. Tahle ukázka polosuchého portugalu mě naprosto uchvátila v její čichové i chuťové podobě. Velmi příjemná vůně a lahodná chuť s tóny zralého červeného ovoce a sametové pohlazení, to je úžasný doplněk k radostné barokní hudbě. Ani lehce trpčí tříslovinky s jemnou dřevitou kořenitostí v závěru nemohou narušit potěšení z poslechu.

 

Italský autor Andrea Falconieri, resp. jeho hudba na mě působí velmi pozitivně, okamžitě mě přepadá radost ze života, na mysl se mi derou vesepiccini.jpglé myšlenky a hlavou se mi honí spousta nápadů a prožitků. Jeho hudba je jako sinusoida, tóny se rychle a vesele střídají, radost poslouchat. A červené italské Piccini, Memoro je stejně komplikované, ovšem v tom dobrém slova smyslu, jako hudba. Při každém polknutém doušku lze objevit nové a nové chutě, což způsobuje nezvyklá kombinace typických italských odrůd – Merlot, Nero d´Avola, Montepulciano a Primitivo. Všechny odrůdy také pocházejí z různých koutů země, aby byl při ochutnání zaručen pocit, že je v něm obsažena opravdu celá Itálie. Skladby jsou bohaté na nádherně se střídající tóny nástrojů, zrovna tak ve víně nacházíme bohaté ovocné tóny se znaky kávy a tabáku a nádechem sušených fíků či švestek Nádherná vyváženost, dlouhý a hřejivý dozvuk, to vše se týká obou umění – toho vinařského i hudebního.

A pro zájemce odkaz na skvělou kritiku

http://www.casopisharmonie.cz/kritiky/jak-jist-barokni-jablko.html

Fotografie v přidružené fotogalerii pořídila Martina Kritznerová.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář