Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klementinum IV. - 26. 5. 2015

14. 6. 2015

Poslední z Koncertní řady konané v Zrcadlové kapli Klementina se nesl v duchu více méně francouzském. A proto výběr vín padl na kolébku tohoto lahodného moku, na Francii.

Francie, Côtes-du-Rhône „Parallele 45“                        

Tři zajímavě skloubené nástroje – klidnější hoboj a fagot s lehce “živějšími“ tóny klavíru, mi připomínají tři odrůdy, z kterých je stvořeno víno, jež jsem vybrala ke skladbě  francouzského skladatele a klavíristy, Jeana Francaix. K jeho příjemné, lehce „vtíravé“ hudbě s majestátnými tóny klavíru jsem popíjela jemné vínko lososového zbarvení – i tady jsem viděla paralelu s hudbou – ladné pohyby lososů v řece, kteří občas vyskočí, aby překonali překážku, stejně tak jako se znatelně občas přihlásí ke slovu klavír.

Lehce nasládlá vůně připomene jemné tóny čerstvých lesních jahod a malin, doplněné elegantními tóny koření. Překvapivě suché rosé s živou a pevnou strukturou obsahuje vyladěné kyselinky, pocítíme jemné třísloviny a decentní chuť brusinek. Lahodné, lehce zakulacené.

Francie, Grand Cuvée de La Chevalière

K lehce rozverné hudbě Erika Satie se přímo nabízí bílé vínko vyrobené z typické francouzské odrůdy, Chardonnay. Mírně skotačivý charakter hudby s hloubavějšími prvky báječně ladí s královskou odrůdou, která se občas zatváří lehce koketně.

                 Víno má krásnou světle slámovou barvu, ve vůni se objevuje nasládlé tropické ovoce s květinkovými tóny i lučním medem.

Delikátní čistá chuť s výraznou kyselinkou je podpořena tóny bílých květů a šťavnatého letního ovoce, jako jsou hrušky, objevíme i náznaky marcipánu či čerstvých máslových sušenek.

 

Francie, Côtes-du-Rhône „Secret de Famille“

Barva tmavých třešní a plné tělo vína od uznávaného francouzského vinaře Paula Jabouleta Ainé báječně lahodilo mým chuťovým pohárkům při poslechu všech skladeb dnešního večera. Hudba, která nás naladí na romantickou strunu a téměř hedvábná chuť vína se krásně doplňují.

Vyvážené aroma černého rybízu a lékořice, vše působí velmi čerstvě a lahodně. Plná chuť jemných, až sametově laděných tříslovinek s ovocnými tóny, které se výrazně projeví v dochuti. Plné, kulaté víno bohaté chuti se šťavnatým závěrem.

http://www.casopisharmonie.cz/kritiky/komorni-vecery-v-zrcadlove-kapli-klementina-lakaji-publikum-na-jedinecne-hudebni-zazitky-spojene-se-skvelym-vinem.html

Fotografie v přidružené fotogalerii pořídila Martina Kritznerová.

Všechna vínka lze zakoupit na e-shopu www.global-wines.cz

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář