Jdi na obsah Jdi na menu
 


Filmy o vínu

17. 3. 2015

Film o vínu či víno ve filmu?

Docela často se mě někdo ptá, jaké filmy o vínu vlastně existují. Pokusím se uvést jejich seznam, ale bude-li kompletní, netuším..... Víte o dalších? Moc bych uvítala vaši nápovědu. A ještě jsem přidala tipy, na čem si při sledování pochutnatwink.

Asi bych měla začít českým filmem s excelentním Vladimírem Menšíkem v režii Václava Vorlíčka -  Bouřilivé víno (1976).

Tady jde spíše o politiku než o víno - rok 1968, vinařské družstvo, mužská ješitnost, závist, atd. Ale Menšík byl skvělý, že?

Sideways (Bokovka)

Prima komediální road-movie, po které se všichni v USA zbláznili do vína z odrůdy Pinot Noir a naopak nechali na pultech chutný Merlot! Nádherné vinice (Santa Barbara County), báječné víno a přesvědčivé herecké výkony Paula Giamattiho (neúspěšného spisovatele Milese) a Thomase Hadena Churche (bývalý herec Jack), kteří spolu vyrážejí oslavit poslední dny svobody, než Jack padne do chomoutu; (režie Alexander Payne, 2004).

Tady bych si pochutnala na Blackjack 2010, Billy Goat Hill Merlot (Santa Barbara County) nebo Seaglass Pinot Noir, Trichento Family Estate (Santa Barbara County).

A Good Year (Dobrý ročník)

Báječný Russel Crowe coby bezskrupulózní londýnský investiční bankéř Max Skinner zdědí po strýcovi vinařskou usedlost a vinice v Provence. Až romantický oddychový film s okouzlujícím francouzským venkovem a příjemnou hudbou, tajemstvím zahalené víno, prima vtipné momenty; (režie Ridley Scott, 2006).

Co takhle dobré růžové, Cotes de Provence Rosé, AOP z odrůdy Grenache Noir?

The Secret of Santa Vittoria (Tajemství Santa Vittorie)

Příběh z období 2. sv. války odehrávající se v Itálii.V hlavní roli starosty a opilce jménem Italo Bombolini si zahrál Anthony Quinn. Příběh malé horské vesnice, jejíž obyvatelé musí ukrýt více než milion lahví vína před německou okupační jednotkou; (režie Stanley Kramer,1969).

Ochutnala bych Nebbiolo d´Alba z Cantine del Castello di Santa Vittoria.

Bottle Shock (Víno roku)

Příběh z raných dob vinařského průmyslu v Kalifornii plus slepá a velmi známá degustace v Paříži roku 1976 (Judgment of Paris). Není přeci pochyb, že vyhraje francouzské víno! Ale omyl, je poražena "jakousi" kalifornskou produkcí z Chateu Montelena! Hřejivé komediální drama! (režie Randal Miller, 2008)

Rozhodně byste měli zkusit Chateau Montelena Chardonnay, Napa Valley!

Red Obsession

Zabrousíme do dokumentaristiky (Austrálie); podtitul "Ročník století v roce Draka" už napovídá, jaké hlavní téma dokument nabízí. Číňané šílí po značkových a drahých vínech z Bordeaux. Aukce, plné sklepy lahví v hodnotě stovek milionů dolarů, tvrdý byznys. Ovládne čínský vinařský průmysl tradiční evropské soutěže? Rozhovory napříč světadíly s vinaři a milovníky vína, vše namluveno Russelem Crowem; (režie, David Roach, Warwick Ross, 2013).

Spíše než čínskou produkci bych volila něco příjemného, např. australský Shiraz - Haan, Shiraz Prestige, Barossa Valley.

Mondovino

U dokumentu zůstaneme - jeho název v překladu z italštiny znamená "Svět vína" a je kritikou globalizace, vlivu známých kritiků, jako je např. Robert Parker, na různé vinařské regiony. Hlavní zápornou postavou je zde světoznámý vinařský konzultant Michel Rolland. Trochu tendenční záležitost, ale zajímavá; (Jonathan Nossiter, 2004).

Ochutnala jsem víno Michela Rollanda přímo v jeho vinařství a doporučuji - argentinské Clos de Los Siete by Michel Rolland - zajímavé cuvée odrůd Malbec, Merlot, Cab Sauvignon, Syrah a Petit Verdot.

A Year in Burgundy

Film sleduje sedm vinařských rodin v Burgundech během jednoho celého roku. Co se vlastně děje v období mezi zrajícími hrozny a sklenkou vína ze stejných hroznů? Milovníci Pinot Noir a Chardonnay si přijdou na své; (režie David Kennard, 2013).

Zůstala bych v Burgundech a ochutnala vínko z věhlasného vinařství Domaine Leroy a pochutnala bych Chassagne Montrachet 2002, Mason Leroy (Pinot Noir).

A Year in Champagne

Dostanete se do zákulisí výroby šampaňského skrze šest šampaňských domů, včetně společnosti Gosset či Bollinger; (režie David Kennard, 2014).

Rozhodně bych neváhala otevřít si nádherně perlivý mok Bollinger R. D. 1996 (Pinot Noir, Chardona, Pinot Meunier)

Somm

Čtyři sommeliéři se pokouší uspět v prestižní soutěži a získat titul Master Sommelier, jedné z nejtěžších soutěží světa; (režie Jason Wise, 2012).

K těžkému tématu, alespoň pro ty soutěžící, bych doporučila něco lehčího a svěžího, např. jiskrný Sauvignon Blanc, Saint Clair, Pioneer Block.

Into the Bottle

Velká část tohoto dokumentu má vzdělávací charakter. Rozhodně se dozvíte co se děje během výroby vína, vše je okomentováno opravdovými profesionály; (režie Jason Wise, 2013)

Myslím, že tady bych zabrousila na Rhonu - St. Joseph, Offerus, Jean-Louis Chave (Syrah).

Wine for the Confused

Dokument, který vás provede kalifornskými vinohrady, zahrnuje základy, které byste o vínu mohli či chtěli znát, jakýsi odrazový můstek pro další sebevzdělávání se; (režie David Kennard, 2004).

Nedali byste si lahodné růžové? Já bych byla pro River Garden rosé z jihoafrického vinařství Lourensford River Garden (Merlot, Mourvédre, Shiraz).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář